sobota, 15 lutego 2020

Tydzień doradztwa zawodowego


Pomysł na tydzień z doradztwem zawodowym - łapcie i inspirujcie się !!!!


"Pewnego dnia coś zrobisz, coś zobaczysz, albo wpadniesz na pomysł, który pozornie pojawi się znikąd. I poczujesz, że coś w Tobie drgnęło, jakieś ciepło w piersi. Kiedy tak się stanie, nie wolno Ci tego zignorować. Otwórz umysł i podążaj za tym pomysłem. Podtrzymuj płomień, a wtedy na pewno znajdziesz swój ogień". (Beth Hoffman - Lato w Savannah).



Moja przyjaciółka Katarzyna tak opisała spotkania pasjonatów z uczniami naszej szkoły:
"niezwykłe płomienie swą pasją i pracą rozpaliły ogień w niejednym sercu i głowie naszych uczniów.
Wskazali nam jaką rolę osobistą i społeczną pełni praca. Dowiedli, że stanowi ona z życiem harmonijną całość i jest źródłem poczucia sensu i radości. Jest również środkiem materialnym, obowiązkiem społecznym, kształtuje tożsamość, przestrzeń samorealizacji, ustanawia pozycję społeczną i wreszcie pozwala nawiązywać relacje międzyludzkie. Kiedy dodatkowo tej pracy towarzyszy pasja - jesteśmy "obrzydliwie" bogaci. Prawdziwa pasja trwa dopóki jest przestrzenią wolności osoby i nie wynika z żadnej konieczności. Rodzicielska i pedagogiczna interpretacja pasji powinna więc być skoncentrowana na tworzeniu warunków sprzyjających kształtowaniu i rozwijaniu zainteresowań, a nie wskazywaniu do czego może się ona przydać. Zatem Kochani Uczniowie niech życie nabiera rozpędu, a ogień płonie i nigdy nie gaśnie".



Jak zorganizować niezapomniany tydzień z doradztwem zawodowym? To prosta sprawa !!!

Dzień 1
- spotkania z gośćmi, dla których praca to pasja;
- rozmowa o swoim zawodzie może przybrać formę warsztatów, będzie to z pewnością bardzo atrakcyjne dla słuchaczy (w naszym przypadku były to warsztaty taneczne);
Dzień 2
- badamy losy absolwentów:
dobrze jest, zaprosić osoby, które nie tak dawno ukończyły szkołę, są na bieżąco i mogą opowiedzieć o realiach swojej nowej szkoły czy kierunkach studiów, a także o codziennym życiu w nowym środowisku;
Dzień 3
- międzyklasowa gra "poznaj zawody"
dzięki wspaniałym materiałom udostępnionym przez Mapa Karier, możemy zorganizować grę, w której my nauczyciele również możemy się wiele nauczyć !!!
- uczniowie w pracują w grupach, ich zadaniem jest dopasować definicję do nazwy zawodu : masztalerka, garbage designer, gamifikator to tylko kilka z nich (wszystkie znajdziecie na: mapakarier.org)
- gra dla młodszych uczniów dotyczy zawodów już znanych np. wymieć trzy zawody, w których jest się narażonym na stres lub wymień trzy zawody związane z wodą itd.





Dzień 4
- ja chcę latać !!!
w tym przypadku trzeba spotkać się ze stewardessą😄🙃(tak było u nas) lub pilotem👨‍✈️✈️✈️✈️
wszystkie opowieści z podniebnych wojaży z pewnością zainteresują młodych słuchaczy, a może też zachęcą do tego zawodu;
Dzień 5
- coś dla humanistów
opowieści lokalnych twórców, zaprzyjaźnionych ze szkołą mogą być doskonałą lekcją języka polskiego, ale też lekcją doradztwa zawodowego.
- nasza wspaniała poetka Hanna Niewiadomska uświetniła nam dzień fantastycznymi warsztatami literackimi.


🔹🔸🔹
Wybór przyszłej szkoły, a tym bardziej zawodu nie jest łatwą sprawą dla młodych ludzi, dlatego jeśli powyższe innicjatywy mogą choć w niewielkim stopniu pomóc, to zachęcam do podejmowania takich działań !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz