niedziela, 28 kwietnia 2019

Językowe dylematy

Prowadzę blog czy bloga?
Przejdź do blogu czy do bloga?

No właśnie - od kiedy rozpoczęłam swoją przygodę z blogiem mam z tą formą problem.☺️ Częściej widzę stosowanie formy "bloga", co nie do końca wydawało mi się poprawne - czy podążać zatem za modą czy poprawnością?
Nie byłabym jednak sobą gdybym tej kwestii nie zgłębiła.
Prezentuję zatem efekty moich dociekań :
🌐Zgodnie z regułą:
rzeczowniki żywotne w dopełniaczu i bierniku mają końcówkę -a: np Jana, kota,
nieżywotne natomiast – końcówkę -u (ale czasami -a) lub zerową:
D. kogo? czego? stołu, deszczu, parasola
B. kogo? co? stół, deszcz, parasol
🌐Słowo blog, podobnie jak e-mail czy SMS, uległo tendencji do odmieniania go w taki sposób, jakby było rzeczownikiem żywotnym, dlatego piszemy bloga i prowadzimy bloga. Oczywiście możemy zastosować normę wzorcową: piszemy i czytamy blog, nie prowadzę już blogu.
🌐 prof. Mirosław Bańko przedstawia następującą opinię:
"Wydawałoby się, że blog powinien się odmieniać jak log (dziennik pokładowy): logu i blogu. Choć taka forma jest rzeczywiście używana, wyszukiwarki internetowe pokazują, że częściej piszemy bloga. Może dzieje się tak przez analogię do e-maila i SMS-a, które należą do tego samego co blog kręgu pojęć związanych z nowoczesną komunikacją językową. Prawdopodobnie blog trafi do słowników jako rzeczownik dwurodzajowy, żywotno-nieżywotny. To, że nie oznacza istoty żywej, nie ma większego znaczenia. W polszczyźnie jest wiele rzeczowników żywotnych rodzajowo, a nieżywotnych znaczeniowo – w Innym słowniku języka polskiego PWN naliczyliśmy ich ponad 1000."
🌐🌐🌐
Rozwiałam zatem własne wątpliwości i myślę, że również wielu z Was.😉


Pamiętajcie !!!
wzorcowo – blogu, powszechnie – bloga
wzorcowo – blog, powszechnie – bloga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz